Hukuk

Hukuk: Toplum hayatında biraylerin birbirleriyle olan müşterek ilişkilerini düzenleyen ve uyulması devlet gücüyle desteklenmiş bulunan sosyal kuralların tamamına denir.
Başka bir deyişle hukuk; Kişilerin gerek birbirleriyle gerekse toplumla olan ilişkilerini düzenleyen, önceden belirlenmiş, yetkili organ tarafından konulan ve kendilerine maddi yaptırımla zorla uyulması sağlanan kurallar bütününe denir. Bu tanımlardan da çıkaracağımız gibi hukuk kurallarının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

* Toplumsal hayatı düzenler
* Maddidir
* Kamu gücüyle desteklenmiştir
* Cebridir
* Hukuk kuralları geneldir, herkese uygulanır

Özel durumlara yönelik değildir, bu kurallar özel ve belirli bir durumu ya da olayı değil, benzer özellikler gösteren tüm olayları ve durumları kapsar şekilde düzenlenmiştir. Örneğin; nişanlanma, evlenme, miras kişilere göre değişmez; bütün nişanlanma, evlenme ve miras ilişkilerinde uygulanır.

* Hukuk kuralları soyuttur
* Değişkendir,

Toplum değiştikçe, sosyal ilişkiler farklılaştıkça hukuk kuralları da buna paralel değişiklikler gösterir. Örneğin; 50 yıl önce internet üzerinden suç işlemeyle ilgili hukuk kuralı yokken bugün vardır. 50 yıl sonra çok farklı suçlar ve kurallar ortaya çıkacak hukuk da buna uygun düzenlenecektir.

* Hukuk kuralları süreklidir.

Bundan kasıt ise bir hukuk kuralının, usulüne uygun olarak yürürlüğe girme tarihinden itibaren, meydana gelen tüm soyut olaylara uygulanmasıdır.

Hukuk kurallarının, sosyal hayatı, düzenleyen siğer kurallardan (din, ahlak, görgü vs.) farklılıkları vardır. Bu farklılık din, ahlak ve görgü kurallarının müeyyidelerinin manevi olmasından kaynaklanır. Din, ahlak, görgü kurallarına uygun davranmayan birey zorlanmaz. Ahlak kurallarında yaptırım iyi-kötü ölçütlerine göre değerlendirilir.

Din kurallarında ise günah – sevap ölçütleri vardır.

Görgü kurallarında (Adab-ı Muaşeret) ise ölçü, görgülü – görgüsüz olarak değerlendirilir.

Hukuk Fonksiyonları (İşlevleri)

Hukuk kuralları, toplumda yaşayan insanların sosyal ilişkilerinde riayet etmeleri gereken bir takım emir ve yasaklardan oluşur. Bu emir ve yasakları belli davranışların yapılmasını men ettiği gibi bazı davranışların yapılmasını ise zorunlu kılar. Örneğin; adam öldürmenin yasak olduğunu hükme bağlayan kural, bu davranışı yasaklarken evlenmenin resmi memur önünde yapılmadan geçerli olmayacağını hükme bağlayan kural, bir emir içerir.

Hukuk kuralları bu özellikleri bakımından sosyal hayatta bazı işlevler görmeyi hedeflemektedir. Hukukun sosyal hayatta yerine getirmeyi amaçladığı ödevler de şu şekilde sıralanabilir:

* Hukuk toplumsal barış ve huzuru tesis eder.
* Hukuk toplumsal adaleti temin eder.
* Hukuk toplumda güvenliğin ve insan haklarının teminatıdır.

Kanun boşluğu : Kanunda uygulanabilir bir hükmün olmamasına denir. Zorunlu ve var olması gereken kanuni düzenlemedi eksiklik veya kanun hükümlerinin yorumu sonunda olaya uygulanabilir bir hükmün bulunmaması kanunda boşluk kavramı ile açıklanır.

Hukuk boşluğu : Kanunda veya örf adet hukukunda bir meselenin çözümüne ilişkin hiçbir kuralın bulunmaması haline denir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: