HUKUK KAVRAMININ ÇEŞİTLİ ANLAMLARI

Müspet (Pozitif) Hukuk: Bir ülkede belli bir dönemde uygulanan (yürürlükte bulunan) hukuk kurallarının tümünü birden ifade etmek amacıyla kullanılan bir kavramdır. Bu deyimin kapsamı tüm yürürlükteki yazılı hukuk metinleri, örf adet, hukuk kurallarının tamamıdır. (yürürlükteki yazılı hukuk + yazısıs hukuk’tur)
Mevzu hukuk : Sadece yetkili organ ya da makamlarca usulüne göre yürürlüğe konulmuş bulunan hukuk kurallarından sadece yazılı olanları ifade eder. Mevzu hukuk kavramının kapsamında yer alan Yazılı Hukuk kuralları kimi zaman “mevzuat” olarka da ifade edilmektedir.
Doğal (tabii) Hukuk- İdeal Hukuk : Pozitif hukukun karşıtı olarak, olanla değil olması gerekenle ilgilenen hukuk biçiminde tanımlanabilir. Daha açık bir ifade ile yürürlükte olması lazım gelen, daha adil düşen kuralların neler olması gerektiği ile ilgilenen hukuka, ideal hukuk ya da Tabii (Doğal) Hukuk adı verilir.

Tarihi hukuk , artık yürürlükte olmayan hukukaa denir. Geçmişte uygulanmış olmasına rağmen günümüzde uygulanmayan yürürlükten kalkmış bulunan hukuktur.

Hukukun Sistemi

Sosyal hayattaki ilişkilerin mahiyetleri çok çeşitlidir. Bunları düzenleyen hukuk kurallarını tertibe ve ayırıma tutmak gerekir ki buna hukuk sistemi denir.

Hukuk Sisteminin Dalları

Hukuk Sistemi Kamu Hukuku ve Özel Hukuk olarak ikiye ayrılır.

Kamu Hukuku: Devlet ile bir başka devlet arasında veya devletle kişi arasındaki ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarına Kamu Hukuku denir.

Özel Hukuk : Bir kişi ile başka bir kişi arasındaki ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarına Özel Hukuk denir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: